Adó- és TB-változások 2025

Tisztelt Ügyfelünk!

 

Az alábbiakban rövid tájékoztatást szeretnénk nyújtani a személyi jövedelemadót és járulékokat érintő 2025. évi adóváltozásokról.

Minimálbér 

- minimálbér bruttó 290.800,- HUF

- garantált minimálbér bruttó 348.800,- HUF

Egészségügyi szolgáltatási járulék 

Mértéke 11.800,- HUF/hó (napi 390,- HUF), melyet minden nem biztosításban töltött idő után fizetnie kell a magánszemélynek.

Szociális hozzájárulási adó (Szocho)

A szociális hozzájárulási adó mértéke 13%, a fizetés felső határa 290.800 HUF x 24 = 6.979.200 HUF.

A munkaerőpiacra lépők után érvényesíthető kedvezmény alkalmazási köre módosul. Csak a magyar állampolgárságú munkavállalók, illetőleg az EGT tagállamok állampolgárai után, valamint a Magyarországgal határos nem EGT-államok (Ukrajna, Szerbia) állampolgárainak foglalkoztatása esetén lehet majd ezt érvényesíteni.

Személyi kedvezmény

Mértéke havonta a minimálbér 5%-a, azaz 14.540,- HUF. Jogosultsági hónapként azok a hónapok vehetők figyelembe, amelyben a fogyatékos állapot az erről szóló igazolás, határozat alapján legalább egy napig fennáll.

Súlyosan fogyatékos személynek továbbra is azt kell tekinteni, aki az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény szempontjából a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. Kormányrendeletben felsorolt betegségben szenved, valamint rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül. Orvosi igazolás, illetve fogyatékossági támogatásról, rokkantsági járadékról szóló határozat alapján érvényesíthető a kedvezmény.

Adókedvezmények

Családi kedvezmények 2025. júliustól

Az adóalapot csökkentő kedvezmény jövedelemkorlát nélkül vehető igénybe

  • egy gyermekre 100.000 HUF (nettó 15.000,- HUF)
  • két gyermekre 200.000 HUF / gyermek ( nettó 30.000,- HUF)
  • három vagy több gyermekeseknél 330.000 HUF ( nettó 49.500,- HUF) minden eltartott gyermek után.
  • tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos személynek minősülő kedvezményezett eltartott után a családi kedvezmény havonta 100.000 forinttal magasabb összegben vehető igénybe, így az említett gyermekek után az eddigi kedvezmény összege adóba átszámítva 15.000 forinttal emelkedik.

Cafeteria

Béren kívüli juttatások

E juttatás után a munkáltatónak (kifizetőnek) 15% személyi jövedelemadó és 13% Szocho fizetési kötelezettsége keletkezik (28%).

  • Széchenyi pihenőkártya (SZÉP-kártya)

Új béren kívüli juttatásként nyitják meg 2025. január 1-jétől a SZÉP-kártya Aktív Magyarok nevű zsebét, amelyre a munkáltatók maximum havi 10 ezer forintot utalhatnak. 

Ezzel 450 ezer forintról 570 ezer forintra nő a kártyán keresztül évente fizethető összeg. Az új zsebről kifejezetten az aktív életmóddal, sportolással kapcsolatos szolgáltatások ellenértéke fizethető ki. Ebbe a kategóriába tartozik a szabadidős vagy sporteszközök kölcsönzése, a sport vagy szabadidős képzések és a sportegyesületi tevékenység finanszírozása is.

Lakásfelújításra is felhasználható lesz a SZÉP-kártya egyenlege. Az ilyen célra felhasználható összeg nem haladhatja meg a fizetési számlán 2025. év január 1-jén nyilvántartott összeg és a számlára 2025. évben utalt összeg 50 százalékát.

  • Lakhatási támogatás

Lakás bérleti díjára vagy lakáscélú hitel törlesztésére lehet felhasználni. 

Az igénybevételhez kapcsolódó szabályok közül lényeges feltétel, hogy a támogatás csak a 35 év alatti munkavállalóknak nyújtható, és az éves keretösszeg 1,8 millió forint.

Adómentes juttatások

  • Védőszemüveg juttatás
  • Óvoda, bölcsőde költsége
  • A juttató által vendéglátás keretében üzleti ajándékként vagy csekély értékű ajándékként adott, a törvényben meghatározott borászati termék (palackozott, oltalmi megjelöléssel ellátott), azzal a kitétellel, hogy az ajándékozónak nyilvántartást kell vezetnie, amelyből megállapítható a beszerzés forrása és a termék felhasználásának módja.

  • Sportrendezvényre és Kulturális szolgáltatásra szóló belépő a minimálbér összegéig

  • Állatkerti belépőjegy, bérlet az adóévben legfeljebb a minimálbért meg nem haladó értékben

  • A kifizető az általa fenntartott sportolási célú létesítmény (pl. az irodaházban lévő konditerem) és az abban elhelyezett sporteszközök ingyenes vagy kedvezményes használatának biztosítása 

  • Munkába járás saját gépjárművel min. 18 Ft/km max. 30 Ft/km

  • A nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélra (lakáscélú hitel- vagy kölcsönszerződés önrészére, valamint törlesztésére, lakás vagy lakóház, valamint tanya, vagy birtokközpont korszerűsítésére, felújítására) való felhasználása

NEM VÁLTOZOTT

Személyi jövedelemadó

Az adókulcs egységesen 15%, amely nemcsak az összevont adóalapba tartozó jövedelmekre, de minden egyéb (pl. kamat, osztalék, ingatlan értékesítése) jogcímen megszerzett jövedelem tekintetében is alkalmazandó.

2020.01.01-jétől élethosszig mentesülnek a – munkával szerzett jövedelmek utáni – személyi jövedelemadó fizetés alól azok az anyák, akik minimum 4 gyerek után családi pótlékra voltak jogosultak (legalább 12 éven keresztül), függetlenül attól, hogy a gyerekek hány évesek.

Egyszerűsített foglalkoztatás

2024-től az egyszerűsített foglalkoztatás után fizetendő külön közteher szociális hozzájárulási adónak minősül, de a közterhet továbbra is az Efo tv. szabályai szerint kell teljesíteni és a szociális hozzájárulási adó kedvezményei sem alkalmazhatóak rá.

Szociális hozzájárulási adó (Szocho)

Az alábbi kifizetések után kell Szocho-t fizetni :

  • béren kívüli juttatások
  • béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások
  • kamatkedvezményből származó jövedelem
  • vállalkozásból kivont jövedelem
  • értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem
  • osztalék
  • vállalkozói osztalékalap
  • árfolyamnyereségből származó jövedelem 

KIVA

KIVA mértéke maradt 10% 

Adókedvezmények

Első házasok kedvezménye

Az adóalap-csökkentő kedvezmény 33.335,- HUF/hó. A házasságkötés napját követő hónap első napjától jár 24 hónapon keresztül. 

30 év alatti anyák kedvezménye

A kedvezmény abban az esetben illeti meg a fiatal anyát, ha magzatra, vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel a családi kedvezményre való jogosultsága 2022. december 31-ét követően nyílik meg. 

Legkorábban a 25. életéve betöltésének hónapját követő hónaptól jár, és legfeljebb annak az évnek az utolsó jogosultsági hónapjáig érvényesíthető, amely évben a fiatal anya betölti a 30. életévét.

25 év alattiak szja-mentessége

A 25. életévét be nem töltött magánszemély (a továbbiakban: fiatal) egyes, munkavégzéssel szerzett jövedelmeit meghatározott értékhatárig adóalap-csökkentő kedvezményként veheti figyelembe, amennyiben a havi jövedelme nem haladja meg a bruttó 576 601,- HUF-ot.

Ha a fiatal jövedelme meghaladja az átlagkeresetet, akkor csak a különbözet után kell szja-t fizetnie.

A kedvezmény azokra a hónapokra jár, ameddig a fiatal még nem haladta meg a 25 éves kort.

Az adókedvezmények érvényesítési sorrendje

  1. a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
  2. 25 év alattiak szja mentessége
  3. 30 év alatti anyák kedvezménye
  4. személyi kedvezmény,
  5. az első házasok kedvezménye
  6. családi kedvezmény

Cafeteria

Havi bevallásról negyedévesre változik a béren kívüli juttatások és egyes meghatározott juttatások közterheinek a bevallási és megfizetési rendje. Abban a negyedévben kell bevallani és megfizetni majd a járulékokat, amelybe a juttatás hónapja beleesik.

Egyes meghatározott juttatások adózása

Az ilyen juttatások értékének 1,18-szorosa után a kifizetőnek a 15% személyi jövedelemadón felül 13% Szocho fizetési kötelezettsége is keletkezik. 

  • Szép kártya korláton felüli rész
  • Csekély értékű ajándék évi 3 alkalommal a minimálbér 10%-áig
  • Önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárakba utalt célzott támogatás
  • A kifizető által hivatali üzleti utazáshoz kapcsolódó étkezés vagy más szolgáltatás alapján juttatott adóköteles bevétel,
  • Cégtelefon használatának 20%-a után
  • Olyan ingyenes vagy kedvezményes termék, szolgáltatás révén juttatott adóköteles bevétel, melyre egyidejűleg több magánszemély jogosult és a kifizető nem képes megállapítani az egyes magánszemélyek által megszerzett jövedelmet. Továbbá több magánszemély (ideértve az üzleti partnereket is) számára szervezett, ingyenes rendezvénnyel, eseménnyel összefüggésben viselt költség, ha a juttatás körülményeiből megállapítható, hogy az döntő részben vendéglátásra, szabadidőprogramra irányul (ide tartozik a saját munkavállalók kávé-, tea-, üdítőfogyasztása) (SZJA 70.§ 3. bek. b.) pont)

 

Budapest, 2025. január 7. 

 

Takács Gabriella HR-tanácsadó

Gubicza Krisztina okleveles adószakértő